Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Możliwość zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez PENŁOMOCNIKÓW KOMITETÓW WYBORCZYCH

Do dnia 15 września 2023 r. włącznie istnieje możliwość zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przez pełnomocników komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby)

Ważne: na chwilę obecną wyborcy NIE mogą samodzielnie zgłaszać swoich kandydatur
na członków obwodowych komisji
wyborczych - pierwszeństwo w powołaniu do składu danej komisji mają osoby zgłoszone z ramienia komitetu wyborczego.

W przypadku, gdy liczba prawidłowo zgłoszonych kandydatów do składu komisji będzie równa ustawowemu składowi liczbowemu, komisja powołana zostanie w składzie odpowiadającym liczbie zgłoszonych kandydatów.

Zgodnie z przepisami kodeksu wyborczego w przypadku mniejszej liczby członków niż ustawowy skład komisji, pozostałych kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez wszystkich pełnomocników wyborczych. W celu uzupełnienia składu komisji, w pierwszej kolejności to pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłosić do losowania tyle osób, ile brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji.

Dopiero w sytuacji, gdy pełnomocnicy komisji wyborczych nie dokonają zgłoszenia, wówczas komisarz wyborczy:

1) uzupełnia skład komisji  - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej;

2) może uzupełnić skład komisji - jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej.

Komisarz wyborczy dokonuje tego spośród osób, które:

  • ukończyły 18 lat najpóźniej w dniu dokonania zgłoszenia;
  • zostały zgłoszone do pracy w komisji na obszarze województwa, w którym stale zamieszkują.

Będziemy informować Państwa na bieżąco, gdy zaistnieje możliwość i/lub potrzeba zgłoszenia swoich kandydatur indywidualnie.

Na dzień dzisiejszy zgłoszenia dokonują wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych
na formularzu stanowiącym załącznik do uchwały Państwowej Komisji Wyborczej
(wzór do pobrania poniżej).

DOCXZgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych - WZÓR (37,80KB)
 

Zgłoszenia kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 15 października 2023 r. pełnomocnicy komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) powinni składać w Referacie Organizacyjnym (pokój nr 8, parter) w Urzędzie Miejskim w Toszku.